Umów spotkanie już TERAZ! 502 608 519 multimebel@multimebel.pl

T13 Wokół Czerniejewa – pierścień zachodni P72_C54

11 marca 2018 r

Rakowo – Czerniejewo – Nekla – Gułtowy – Iwno - Wierzyce

56 km

Start/meta  Pobiedziska – 72 km

Start/meta Czerniejewo – 54 km

Temperatura 8 0C , słonecznie, słaby wiatr.

Na każdy rower

Przed Czerniejewem mijamy po lewej stację benzynową a po dojechaniu do skrzyżowania skręcamy w prawo i ulicą Pałacową kierujemy się na Neklę. Za miastem po lewej rozpoczęta budowa ścieżki rowerowej. Plan ambitny obejmuje połączenie ścieżkami Pobiedzisk z Czerniejewem i dalej w kierunku na Neklę do miejsca gdzie można drogami leśnymi dojechać do Podstolic. Pytanie tylko ile lat wytrzyma pozbruk położony na 10 cm piasku bez podbudowy z tłucznia, tym samym bez drenażu.

Do Nekli prowadzi dobra droga asfaltowa przecinająca las prosto jak strzała. W latach 1725-1793 Nekla posiadała prawa miejskie. W połowie XVII w. parafia nekielska liczyła 926 mieszkańców, w tym: 490 katolików, 426 innowierców i 10 Żydów. W Nekli są 2 obiekty zabytkowe - Kościół św. Andrzeja Apostoła wybudowany w stylu neoromańskim w latach 1899-1901 oraz zabytkowy dwór znajdujący się tuż przy kościele.

Dwór został wybudowany w XIX wieku (ok. 1870). Należał do rodziny Żółtowskich a w jego parku znajdują się liczne stawy i  drzewa pomniki przyrody: dęby o obwodzie pni 420, 500 i 600 centymetrów, sosna czarna i olchy czarne oraz modrzew europejski liczący sobie 170 lat i najstarsza w Polsce grusza - Józefinka - licząca 217 lat.

Po zwiedzeniu dworu kierujemy się do głównej drogi na Środę Wlkp. Mijamy stację kolejową w Nekli i po dojechaniu do Stroszek skręcamy w prawo. Asfaltowa droga kończy się po 1,5 km i trzeba nadłożyć drogi kierując się w lewo. Jadąc crossem lub góralem można jechać na skróty prosto do Gułtowy.

Ta wieś pierwszy raz wzmiankowana w 1311 roku obecnie jest siedzibą odrestaurowanego przez Uniwersytet Adama Mickiewicza zespołu pałacowo parkowego. Pałac zbudowany został w latach 1779–1786 dla Ignacego Bnińskiego, starosty średzkiego. Obok pałacu znajdziemy kościół Sw. Kazimierza z 1737-1738 r., jednonawowy, o budowie szachulcowej z dachem krytym gontem.

W tym miejscu można odpocząć i nacieszyć oczy ciekawą architekturą i zadbanym parkiem.

Następne 5 km drogi prowadzi przez spokojną okolicę bez zabudowy, tylko lasy i pola. W miejscowości Klony skręcamy w prawo i po 3 km jesteśmy w Strumianach. Tutaj prawidłowo należy jechać prosto przez wiadukt do Kostrzyna i tam kierować się na Iwno. Mnie wprowadził w błąd drogowskaz 2km Libartowo i po dojechaniu do linii  kolejowej Paryż –Moskwa pozostało albo cofnąć się albo …

Po minięciu  Iwna z jego pałacem ( patrz trasa Do Iwna) w promieniach słońca jedziemy dobrym asfaltem do Wierzyc i dalej w kierunku Czerniejewa.

Pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny napawają optymizmem, będzie cieplej, bardziej zielono a trasy można będzie planować dłuższe i ciekawsze.

Pliki do pobrania: