Umów spotkanie już TERAZ! 502 608 519 multimebel@multimebel.pl

T44 Lasami wokół Czerniejewa 4 P49_C25

28 październik 2018 r

Rakowo  – Fałkowo – Leśniewo – Czerniejewo

25 km

Start/meta  Pobiedziska – 49 km

Start/meta Czerniejewo –   25 km

Temperatura 7 0C , chmury, wiatr ENE 14 km/h

Trasa na każdy rower poza szosowym

Na tej trasie znajdziecie 2 rezerwaty przyrody, piękny pomnik miłości braterskiej, pałac, bażanciarnię i dużo pięknych duktów leśnych.

Z Czerniejewa do Rakowa wiedzie spokojna polna droga zaczynająca się przy sklepie Dino, na rondzie Rakówka w Czerniejewie. Kiedy po 4 kilometrach dojedziecie do skrzyżowania przy placu zabaw w Rakowie skręcamy w prawo do Lipek, tam w lewo 500m nową ścieżką rowerową a przed zakrętem kierujemy się na Linery. To leśna droga mijająca leśniczówkę w Linerach i prowadząca aż do obrzeży Fałkowa. Tutaj mijamy wybudowaną strefę inwestycyjną gminy Łubowo. Na strefę były pieniądze na połączenie jej asfaltem z leżącą 500 m obok drogą ekspresową S5 zabrakło. Inwestorów też nie widać choć wszystko przygotowane łącznie z przystankiem autobusowym do którego nie ma jak dojechać.

Za strefą skręcamy w prawo i jeszcze raz w prawo aby dojechać do Leśniewa. Za wioską po lewej zaczyna się rezerwat przyrody „Wiązy w Nowym Lesie” a po 400 m po prawej niedawno odrestaurowany pomnik poległego tu w czasie wypadku na polowaniu Witolda Hrabiego Drogosława Skórzewskiego. Jestem tu pewnie 10 albo więcej razy i zawsze lubię poczuć atmosferę tego zakątka, poczytać wersy na ścianach pomnika. Kiedy opuścimy ścieżkę wiodącą do pomnika skręcamy w prawo i po 900 m ponownie w prawo. Ten dukt przebiega obok rezerwatu przyrody „ Bielawy” i doprowadzi nas do Nadleśnictwa Czerniejewo. Tu kierujemy się w lewo i nową ścieżką rowerową można dojechać bezpośrednio do Czerniejewa. Dziś wybieramy trasę przez żeremie bobrów i mało już używanymi drogami dojeżdżamy do parku przy pałacu Lipskich w Czerniejewie. Jadąc od tej strony łatwiej dojrzeć można postępującą degradację parku, jego otoczenia i wszystkich pięknych niegdyś budowli. Woda w stawie przed pałacem spuszczona co pogłębia obraz destrukcji krajobrazu. Zarówno budynek bażanciarni jak i pałacu z daleka dalej tworzą magiczny obraz dawnej świetności. Mijamy pałac i przy restauracji Wielkopolska pętla dzisiejszej trasy zamyka się.