Umów spotkanie już TERAZ! 502 608 519 multimebel@multimebel.pl

T40 Park Dinozaurów Rogowo P127_C131

9 wrzesień 2018 r

Lednogóra  – Zakrzewo – Janowiec Wlkp. – Tonowo – Rogowo – Gniezno - Wierzyce

121 km

Start/meta  Pobiedziska – 127 km

Start/meta Czerniejewo –   131 km

Temperatura 18 0C , słońce, chmury, wiatr WNW 14 km/h

Trasa na rower szosowy

Postanowiłem dziś odwiedzić Park Dinozaurów w Rogowie. Byłem ciekawy jak funkcjonują rok po huraganie który przeszedł również przez ich teren i połamał w parku więcej niż połowę drzew. Na szczęście obawy były płonne, ludzie dalej przyjeżdżają z dzieciakami, parking pełny samochodów.   

Trasa wiedzie dobrymi asfaltowymi drogami o bardzo małym udziale ruchu samochodowego.

Najpierw drogą znaną z innych tras np. T28 przez Lednogórę, Sławno, Kamionek do Zakrzewa.

Tu za wsią skręcamy w prawo na Kłecko, jednak kiedy dojedziemy do skrzyżowania za Wilkowyją nie jedziemy do Kłecka lecz w lewo na Wągrowiec. Po 2 km na rozjeździe kierujemy się na Janowiec. Jadąc dalej miniemy Łopienno – malowniczą wioskę nad jeziorem z tradycją miejską trwającą ponad 350 lat. Kiedy zobaczycie gigantyczne silosy o wątpliwej urodzie to znak, że zbliżamy się do Janowca Wlkp. W mieście kierujemy się na Żnin, przed Żernikami znajduje się kościół poniemiecki w stanie kompletnej dewastacji – szkoda że nie znalazł kogoś kto by go uratował. Jedziemy przez Tonowo do Wiewiórczyna po minięciu którego zobaczycie Park Dinozaurów. Plastikowe atrapy wśród przetrzebionego wichurą  parku dalej cieszą się powodzeniem klientów. Tu można wypić kawę w sympatycznej restauracji i zróbcie to bo następna okazja dopiero w Gnieźnie. Przejazd przez Rogowo prowadzi na Kłecko przez wieś Rzym.  Za wsią kierujemy się na Mieleszyn aż nie dojedziemy do Przesieki. Tu już prosta droga po skręcie w lewo - 15 km do Gniezna. Po drodze zobaczcie Dwór w Zdziechowie w którym obecnie jest szkoła podstawowa. Dwór został zbudowany około 1870 dla Edwarda Wendorffa. W grudniu 1918 był centralną areną bitwy pod Zdziechową co nawiązuje znakomicie do inspiracji dla tej wycieczki, powstańcy wielkopolscy tu też zwyciężyli bez ofiar a 350 osób załogi niemieckiej poddało się.

Zjazd do Gniezna z widokiem na katedrę ozdobioną flagami. Zamiast kawy szarlotka z lodami na Tumskiej. Czas  wracać przez Skiereszewo drogą wzdłuż S5 do Wierzyc.