Umów spotkanie już TERAZ! 502 608 519 multimebel@multimebel.pl

T26 Do Gułtowy P71_C53

3 czerwca 2018 r

Czerniejewo – Nekla – Gułtowy - Wagowo

55 km

Start/meta  Pobiedziska – 71 km

Start/meta Czerniejewo – 53 km

Temperatura 29 0C , słonecznie, wiatr NW 10 km/h

Na rower każdy poza szosowym

W Czerniejewie kierujemy się na Neklę, wjeżdżamy w gęsty las aby po 8 km wyjechać w Nekli. Na światłach jedziemy prosto do centrum i kierujemy się na Środę Wlkp. Po 2,5 kilometrach we wsi Stroszki kierujemy się w prawo i polną piaszczystą drogą docieramy do Gułtowy.

Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w 1311 r. jako Golutow, do końca XV wieku należała do rodu Grzymalitów. We wsi wart obejrzenia jest barokowy pałac Bnińskich, wybudowany w latach 1780-1786. Przekazany przez rodzinę Bnińskich Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy z II połowy XVIII a na przeciw znajduje się kościół św. Kazimierza z 1738 r. jednonawowy, o budowie szachulcowej z dachem krytym gontem. Fundatorem był Marcin Skaławski, skarbnik poznański. W 1784 r., przy zakrystii dobudowano ceglaną, neogotycką kaplicę grobową Bnińskich. Drewniana wieża pochodzi z 1834 r. Piękne polichromie wnętrza pocho dzą z lat 1750–1760. Wyposażenie świątyni jest rokokowe w tym ołtarz z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ambona oraz konfesjonały. Rozczarowaniem jest tylko zamknięta restauracja pałacowa – otwierają ją tylko od 12-16 w niedziele a my jesteśmy za wcześnie. Na szczęście 5 km dalej w Siedlcu jest zawsze otwarta restauracja Greys przy drodze 92 do Warszawy. Po krótkim postoju i piwku na tarasie można jechać dalej - kierunek Siedleczek po drugiej stronie drogi 92. Przez ciekawość skręcamy w prawo do parku a tutaj niespodzianka ukryty wśród drzew pałac Krzyckich.

Około 1770 r. Antoni Krzycki, kasztelan krzywiński, rozpoczął budowę nowej okazałej rezydencji,

pałac w Siedlcu należał do najokazalszych siedzib ziemiańskich wzniesionych w tym czasie na terenie Wielkopolski. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Po przejechaniu skrzyżowania z drogą 92 najpierw asfaltem i dalej drogami gruntowymi dojeżdżamy do Nekielki skąd przez lasy kierujemy się na Wagowo gdzie przy wjeździe do ogródków działkowych spragnieni zostaną napojeni. Dalsza droga wiedzie spokojną drogą asfaltową do Wierzyc i dalej do Rakowa. Śliczny dzień, piękna wycieczka.