Umów spotkanie już TERAZ! 502 608 519 multimebel@multimebel.pl

T20 Do Zakrzewa przez Kłecko p72_C76

15 kwiecień 2018 r

Fałkowo - Dziekanowice – Kłecko – Zakrzewo – Lednogóra – Imielenko – Rakowo

66 km

Start/meta  Pobiedziska – 72 km

Start/meta Czerniejewo – 76 km

Temperatura 16 0C , słonecznie, wiatr SE 21 km/h

Na każdy rower szczególnie na szosowy

 

W Fałkowie za piekarnią skręcamy w lewo i asfaltem wśród pól dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą Gniezno -  Poznań, przez skrzyżowanie jedziemy prosto. Kiedy mijamy skansen widać od razu, że jest otwarty po pół roku – samochody na parkingu, śmiechy dzieci coś się wreszcie dzieje.

W Dziekanowicach przed kościołem skręcamy w lewo i jedziemy prosto aż do drogi na Kleszczewo. Jadąc nią mijamy pomnik karczmarza z Czerwonej Oberży w Waliszewie. Po Karczmie zostały tylko mity a my skręcamy w prawo. Droga wiedzie wśród lasów Lednickiego Parku Krajobrazowego aż na horyzoncie pojawia się Kłecko. Jako najbardziej prawdopodobną datę lokacji miasta przyjmuje się rok 1265. W 1331 r. miasto królewskie zostało zniszczone przez najazd Krzyżaków. Splądrowano i spalono stojący na terenie starego grodziska murowany zamek i wymordowano większość mieszkańców grodu. Po agresji III Rzeszy na Polskę w 1939, w czasie kampanii wrześniowej, mieszkańcy brali udział w dwudniowej obronie miasta (po wycofaniu się oddziałów WP). W odwecie Niemcy (Wehrmacht i SS) rozstrzelali w dniach 8-9 września 1939 ok. 300 osób. Obecnie miasto liczy 2500 mieszkańców. Kiedy je przejeżdżamy - na rynku kierując się w lewo - mijamy przesmyk na rzece Mała Wełna, którą spotkamy za kilka kilometrów obok pałacu w Zakrzewie.

Pałac wybudowany został w 1861 roku. Hrabia Albin Belina Węsierski (właściciel Zakrzewa) wraz z budowniczym gnieźnieńskim Ludwikiem Ballenstaedtem na miejscu starego dworu wybudowali obecny pałac. Nowy właściciel pałacu – BZ WBK -łaskawie pozwala zwiedzać obiekt 2 razy w roku w nieznanych wcześniej terminach a do parku wstęp jest możliwy raz na miesiąc w ostatnią sobotę miesiąca – rewelacja !!! Z  Zakrzewa malownicza kręta  droga wiedzie do Kamionka i dalej do Sławna.

Na końcu Sławna skręcamy w lewo (kierunek Sroczyn) – teraz prosta droga wzdłuż zachodniego brzegu jeziora Lednickiego prowadzi do stacji kolejowej Lednogóra. Za stacją skręcamy w lewo pod górę i jedziemy do Imielenka, przy boisku skręcamy w prawo i po kilometrze możemy odpocząć w bistrze An Mar gdzie jest otwarte w soboty od 14 a w niedziele od 12. Ale warto pamiętać ten adres bo mają tu dobre jedzenie, a latem można usiąść na zewnątrz mając rower obok siebie. Dalej trzeba skręcić w lewo obok zagrody wielce kolorowej i kierować się do Wierzyc.

Robi się coraz cieplej, wiosna przyspiesza.

Pliki do pobrania: