Umów spotkanie już TERAZ! 502 608 519 multimebel@multimebel.pl

T12 Wokół Czerniejewa – pętla wschodnia P67_C31

4 marca 2018 r

Czerniejewo – Grotkowo – Jarząbkowo – Marzenin - Rakowo

43 km

Start/meta  Pobiedziska – 67 km

Start/meta Czerniejewo – 31 km

Temperatura -6 0C , słonecznie, lekki wiatr.

Na każdy rower ale trasa mało interesująca, płasko i bez atrakcji turystycznych czy przyrodniczych, prawie pewne zapachy obornika z rozległych pól.

W Czerniejewie kierujemy się na kościół, który mijamy z prawej i jedziemy dalej na Szczytniki Czerniejewskie. W tej wsi przejeżdżamy tory kolejowe linii Gniezno - Września. 6 km odległości od Czerniejewa to jeden z powodów, że miasto nie rozwijało się w ubiegłym wieku.

Pod koniec XIX wieku liczyło 115 domów i około 1,5 tysiąca mieszkańców głównie narodowości polskiej obecnie tylko tysiąc osób więcej. Wtedy było siedzibą komisarza obwodowego oraz lekarza. Poza apteką mieściła się tam szkoła elementarna, urząd pocztowy trzeciej klasy, stacja kolei żelaznej gnieźnieńsko-oleśnickiej i biuro telegraficzne. Miasto miało prawo do organizacji czterech jarmarków rocznie. W środku miasteczka stał kościół katolicki, gdzieś z boku kościół protestancki i synagoga. Obecnie szoku nie widać - poza posterunkiem policji i urzędem Miasta i Gminy przybyło sklepów spożywczych ale kościół pozostał jeden a pałac dogorywa.

Po przejechaniu skrzyżowania z drogą krajową nr 15 jedziemy prosto mijając po lewej dawny pałac w Jelitowie – dziś dom pomocy społecznej sam pilnie potrzebuje pomocy. Po kolejnym kilometrze w Grotkowie skręcamy w prawo z nadzieją na zobaczenie pałacu Wincklerów, jednak budynek jest od tej strony trudno dostępny a wygląd otoczenie nie skłania do nadzwyczajnych wysiłków aby go zobaczyć, może następnym razem. Po 3 km dojeżdżamy do Jarząbkowa tam po prawej neogotycki kościół św. Marcina z 1840, przebudowany w latach 1877-1882. Dzieje parafii sięgają XII wieku. W kościele znajduje się XIII-wieczny obraz Matki Bożej Śnieżnej. Po minięciu Jarząbkowa najlepszy odcinek trasy prawie 3 km doskonałego asfaltu, teren choć minimalnie ale sfalowany, wzrok sięga daleko po horyzont pól. Nagroda trwa krótko a po skręceniu w lewo czeka nas niby tylko 2 km jazdy drogą krajową nr 15 nigdy nie próbujcie tego w dzień roboczy – mnóstwo ciężarówek, wąska droga, brak pobocza. Na skrzyżowaniu w Gulczewie skręcamy w prawo i przed nami po 3 km Marzenin. Na wjeździe do wsi po prawej widać zabytkową i czynną gorzelnię a po lewej nowo odbudowany peron stacji kolejowej. We wsi znajduje się zabytkowy kościół parafialny św. Mikołaja z 1846–1848. Jadąc główną drogą dojedziemy przez Noskowo (kierunek Psary Polskie) do drogi Czerniejewo – Września. Tu skręcamy w prawo i przez Radomice wracamy do Czerniejewa. W Radomicach po prawej widok na kompleks silosów i zabudowania Gospodarstwa Rolnego R.E Gąsiorek. Kiedy wjedziecie do Czerniejewa to albo dalej do Rakowa albo na piwo do wozowni przy pałacu.

 

Informacje o XIX w Czerniejewie zaczerpnięte z artykułu Ewy Rembikowskiej.

Pliki do pobrania: