Umów spotkanie już TERAZ! 502 608 519 multimebel@multimebel.pl

T11 Lasami wokół Czerniejewa P56_C33

25 luty 2018 r

Rakowo - Leśniewo – Czerniejewo – Graby – Jezierce - Rakowo

33 km

Start/meta  Pobiedziska – 56 km

Start/meta Czerniejewo – 33 km

Temperatura -9 0C , słonecznie, słaby wiatr.

Na każdy rower, poza szosowym.

W Lipkach jedziemy w lewo, przejeżdżamy ca. 600 m w kierunku Wierzyc i przy drewnianym drogowskazie skręcamy w prawo do lasu. Mijamy po prawej leśniczówkę w Linerach i dalej przez 6,5 km trzymamy się głównej linii leśnej drogi oznaczonej jako żółty szlak rowerowy nr 1. Po obu stronach drogi pojawiają się opłotowania pól i tu nastąpią rozwidlenia – na pierwszym jedziemy w prawo, na drugim prosto a na trzecim w prawo - prosto do Leśniewa. Na skrzyżowaniu w Leśniewie przy krzyżu skręcamy w prawo. Droga na wprost prowadzi do Gniezna a w lewo do Łubowa. Po wyjechaniu ze wsi przed nami las  a na jego skraju rezerwat przyrody „Wiązy w Nowym Lesie”.

Po około 0,5 km po prawej stronie ukryty w lesie pomnik poświęcony śmiertelnemu wypadkowi na polowaniu w którym zginął hrabia Witold Drogosław Skórzewski. Miejsce wzruszające, pokazujące silne więzy rodzinne i przez treść wykutych strof tworzące magiczną atmosferę.

Drogę do Goranina opuszczamy skręcając w prawo 300 m po wyjechaniu z lasu. Drogą polną docieramy po 3 km do parku Pałacu Lipskich w Czerniejewie. Ta droga jest mi znana od blisko 20 lat, kiedyś żyła teraz umiera razem z pałacem, nieuczęszczana zasypana liśćmi dębów zarasta aż zniknie.

Przemyślane, urokliwe położenie pałacu pomiędzy stawami, hektary parku podzielone pięknymi grabowymi alejami dogorywają, reszty spustoszenia dopełniły jesienne wichury powalające nie tylko chore drzewa ale i dorodne dęby.

Opuszczając Pałac jedziemy aleją ulicy Pałacowej, przy kościele skręcamy w prawo i dalej w prawo ulicą Szkolną, kiedy skończy się asfalt polną drogą dojedziemy do Grabów. Przez wieś wiedzie asfaltowa droga która zaprowadzi nas do kompleksu leśnego. W centrum lasu natrafimy na przeurocze miejsce - 4 jeziorka leśne Baba, przylegający do niej Cyganek, największe Ula i Ósemka. Całość połączona strumykami, zagłębiona w dolinach moreny, otoczona gęstym lasem. Wokół wiedzie ścieżka przyrodnicza z licznymi tablicami edukacyjnymi. Nad Babą dzika plaża, nad Ulą miejsce na ognisko i miejsce dla pikniku. Wokół jeziorek latem wielu wędkarzy.

To tutaj po objechaniu jezior zamilkł mój telefon- bateria nie przeżyła minus 9 stopni i ślad na Endomondo nie pokaże zamknięcia pętli, którą stanowi leśna droga wiodąca prosto do Rakowa.

Rakowo łączy z Czerniejewem polna droga zwana Rakówką to możliwy sposób podzielenia pętli na dwie mniejsze.

 

 

Pliki do pobrania: