Umów spotkanie już TERAZ! 502 608 519 multimebel@multimebel.pl

T03 Do Pobiedzisk P25_C37

10 grudnia 2017

Rakowo – Wierzyce – Pobiedziska – Wierzyce - Rakowo

25 km

Start/meta  Pobiedziska – 25 km

Start/meta Czerniejewo – 37 km

Normalnie od wiosny do jesieni relaksowa trasa  na dowolny rower – dla każdego.

Dzisiaj horror, kiedy zszedłem z roweru aby poprawić zsunięty ocieplacz buta, rower natychmiast chciał się położyć na asfalcie pokrytym cienką warstwą lodu. Nie posypana solą jezdnia zamieniła się w lodowisko. Na szczęście od Wierzyc jezdnia była mokra i dało się jechać bezpieczniej.

Temperatura 0 0C , boczny wiatr , odrobina słońca.

W Lipkach skręcamy w lewo do Wierzyc , dalej na rondzie kierujemy się prosto do Pobiedzisk.

Trasa beznadziejnie łatwa jeżeli chodzi o nawigację , po prostu OSTRO i prosto.

Jest jednak nagroda piękna mijanych terenów. Od Rakowa do Wierzyc jedziemy gęsto zalesionym terenem z licznymi odnogami polnych dróg, które kryją możliwość dojechania do kompleksu malowniczo położonych jeziorek takich jak Ula , Baba ,Ósemka. Jest tam ścieżka przyrodniczo edukacyjna zaczynająca się przy leśniczówce Jezierce.

Tam pojedziemy jednak jak będzie cieplej.

Dzisiaj mijamy wiadukt nad drogą S5 i wśród pięknych krajobrazów kierujemy się do Pobiedzisk.

Po drodze mijamy dwie żwirownie ,po prawej w Wierzycach i po lewej w Gołuninie to one dały kruszywo na budowę drogi szybkiego ruchu a w latach 2010-2012 ciężko było tu przejechać miedzy wielkimi ciężarówkami ze żwirem.

We osadzie Gołuń mijamy sympatyczny pomnik Rycerza Gołunina otoczony flagami lekko zniszczonymi przez uporczywe wiatry.

Przed Pobiedziskami chwila refleksji – na małym wzgórzu w oddali widzimy budynek Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Sacre Coeur, czyli sióstr sercanek. W okazałych budynkach klasztoru, które wybudowano w latach trzydziestych XX wieku mieszczą się aktualnie niepubliczne placówki oświatowe.

Po prawej widok rozległej równiny a na niej graniastosłup wieży Baumit. Firma produkuje w swoim najnowocześniejszym w Europie zakładzie 250 tys. ton rocznie suchych mieszanek tynkarskich.

Dla nas ważniejsze jest to ,że wieża stanowi doskonały punkt orientacyjny dla wszystkich tras na północ od drogi Pobiedziska – Gniezno.

No i jesteśmy w Pobiedziskach – tutaj krótka pauza na kawę. W lokalu Pana Grzeczki poza słodkościami mała ekspozycja zdjęć z historii miasteczka.

Kupuję pączki (dobre) i wracam do Rakowa , droga powrotna z bocznym wiatrem, który momentami stwarza niebezpieczeństwo na ślizgiej nawierzchni.

Pliki do pobrania: