Umów spotkanie już TERAZ! 502 608 519 multimebel@multimebel.pl

T02 Wokół J.Lednickiego P51_C57

03 grudnia 2017

Rakowo -Dziekanowice – Waliszewo – Imiołki – Lednogóra – Imielno - Rakowo

45 km

Start/meta  Pobiedziska – 51 km

Start/meta Czerniejewo – 57 km

Trasa miejscami wymagająca ze względu na piaszczyste podłoże dróg gruntowych ale bez dramatów . Na dowolny rower poza szosowym .

Temperatura 2 0C , bez wiatru , pochmurno ,później odrobina słońca – warunki jak na grudzień bardzo dobre.

Pierwszy odcinek do Wierzyc , dalej na rondzie kierujemy się lekko w prawo  wzdłuż trasy S5.

Po 2,5 km skręcamy na wiadukt nad S5 i jedziemy kolejne 2 km skrajem lasu mając po prawej rozległe widoki na pola i łąki. Kiedy dojedziemy do rozstaju drogi polnej jadąc w lewo można dotrzeć do stacji kolejowej w Lednogórze ale my tym razem kierujemy się lekko w prawo i po dojechaniu do przejazdu kolejowego musimy wspiąć się na niewielkie wzniesienie pod lasem.

Tutaj uwaga bo odcinek bardzo piaszczysty ,przygotujcie zawczasu najmniejszą tarczę i największy tryb. Wolno ale skutecznie pokonacie wzniesienie. Po kilometrze osiągamy skrzyżowanie z drogą krajową Poznań –Gniezno , w lewo jest ścieżka rowerowa w kierunku Pobiedzisk ale uwaga kończy się daleko przed Pobiedziskami.

Jadąc prosto mijamy skansen w Dziekanowicach urocze miejsce do zwiedzania z całymi rodzinami.

Mnóstwo zabytkowych chałup , wiatraki , kościół , dworek no cóż ale Muzeum Narodowe uznaje że życie zimą zamiera i obiekt otworzą w kwietniu – dlaczego ?

 

Mijamy Dziekanowice i kierujemy się na północ wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Lednickiego.

W Siemianowie trzeba skręcić w lewo na drogę gruntową, która zaprowadzi nas do Waliszewa.

Mała osada nad brzegiem jeziora poza zabytkowym kościołem ma potencjał jako miejsce wypoczynku , są tu gospodarstwa agroturystyczne a wielu właścicieli porządkuje odcinki brzegowe swoich działek.

 

Na północnym krańcu jeziora Lednickiego dojedziemy do drogi Gniezno- Wągrowiec.

Jadąc dalej prosto można zwiedzić malownicze tereny północnej części Lednickiego Parku Krajobrazowego.

My jednak skręcamy w lewo i po kilkuset metrach  jazy ruchliwą drogą skręcamy ponownie w lewo w kierunku Pól Lednickich.

Po minięciu wioski Imiołki po 500 m  po lewej jest asfalt – to droga ewakuacyjna dla Pół Lednickich.

Jadąc nią wyjedziemy w ich samym centrum na wprost RYBY .

Zwiedzanie zaczynamy od symbolicznej chrzcielnicy zamykającej oś północ- południe Pół Lednickich , znajduje się ona na brzegu jeziora . Po przeciwległej stronie w odległości około kilometra umieszczono replikę krzyża z Giewontu a pośrodku olbrzymią instalację symbolizującą Chrześcijaństwo . Pod RYBĄ odbyło się wiele uroczystości organizowanych przez twórcę tego miejsca o.Górę w tym powitanie nowego Tysiąclecia.

Na wschodnim krańcu znajduje się imponujący kompleks budynków kościelnych z olbrzymim pokojem przeszklonym w kierunku miejsca uroczystości – pokój reżyserski  ?

 

Po drodze mamy Lednogórę gdzie latem funkcjonuje ładna plaża , bistro , wypożyczalnia sprzętu pływającego. Z plaży widać wykopaliska na Ostrowiu Lednickim, wiatraki i dwór ze skansenu w Dziekanowicach. Cofając się skręcamy wzdłuż boiska sportowego i gruntową drogą jedziemy aż do asfaltowej drogi Poznań –Gniezno. Drogę przekraczamy schodząc z roweru bo ruch tutaj duży , lekko w lewo 50m dalej jest droga gruntowa, którą dojedziemy do Imielna.

Tutaj normalnie w niedzielę od 12 a w soboty od 14 funkcjonuje bistro Anmar gdzie można odpocząć i smacznie zjeść.

Dzisiaj smuteczek – mają zamknięte. Cóż pozostaje wracać do Rakowa , obok jeszcze miniemy lokalnego Nikifora rzeźby z jego wylewającą się wszędzie twórczością.