Umów spotkanie już TERAZ! 502 608 519 multimebel@multimebel.pl

T68 Do Dworku Cieszkowskich

13 październik 2019 r

Wagowo – Kociałkowa Górka – Jankowo – Uzarzewo – Wierzenica – Biskupice - Pobiedziska

75 km                 

Temperatura 19 0C, słońce, wiatr S 8km/h

Trasa nie dla wszystkich, rower cross.

Zapowiedzi pogodowe na dzisiaj były zachęcające i musieli to zauważyć również inni, bo na trasie było tylu rowerzystów jakby był środek lata. Celem była Wierzenica gdzie znajduje się dworek            

Augusta hrabiego Cieszkowskiego, który współtworzył w 1848 r Ligę Narodową Polską. Był posłem do pruskiego zgromadzenia narodowego  i działaczem Koła Polskiego przy sejmie pruskim. Aktywnie działał na rzecz powołania uniwersytetu w Poznaniu. Trzykrotnie został wybrany na prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk . W 1870 założył Wyższą Szkołę Rolniczą w Żabikowie, jej tradycje kontynuje  Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Droga wiodła lasami do Wagowa i dalej do Kociałkowej Górki. Po drodze mija się  malownicze jeziorko Baba i przeuroczy wąwóz przy szwedzkim okopie w Nowej Górce. Przed lasem za Kociałkowa Górką trzeba skręcić w lewo na polną drogę pod lasem i kierować się na Starą  Górkę. Kiedy miniemy drogę Kostrzyn – Pobiedziska jedziemy prosto na Jankowo i dalej polną drogą do Uzarzewa. Tutaj można zwiedzić Muzeum Łowiectwa. Jadąc dalej po minięciu dawnej drogi nr 5 lasami dojeżdżamy do drogi Kobylnica – Tuczno – Pobiedziska. Tutaj należy skręcić w lewo i kiedy pojawi się drogowskaz skręcić w prawo na Wierzenicę. Dworek Cieszkowskich znajduje się na skarpie doliny rzeczki Główna. Miłym akcentem jest nowa piękna tablica poświęcona wielkiemu polskiemu filozofowi. W wiosce wzorem Heidelberga gdzie studiował  hrabia wytyczona jest ścieżka filozofów.

Powrót wiódł przez Karłowice, brzeg jeziora Kowalskiego i Biskupice gdzie jest doskonałe miejsce na odpoczynek, kawkę i coś słodkiego. Ostatni odcinek to droga przez Pobiedziska jak zwykle miła i spokojna. Udany wyjazd.