Umów spotkanie już TERAZ! 502 608 519 multimebel@multimebel.pl

T39 Wokół Malty w Poznaniu P65_C101

02 września 2018 r

Pobiedziska  – Tuczno – Kobylnica – Antoninek – Malta – Swarzędz Jasin – Sarbinowo - Wierzyce

91 km

Start/meta  Pobiedziska – 65 km

Start/meta Czerniejewo –   101 km

Temperatura 22 0C , pochmurno, później przebłyski słońca, wiatr NNE 18 km/h

Trasa na rower szosowy

Bardzo lubię jeździć na poznańską Maltę. To obecnie magiczne miejsce, które przyciąga mieszkańców miasta licznymi formami rekreacji oraz imprezami sportowymi i kulturalnymi, które tu się w ciągu roku odbywają. Lubię poczuć atmosferę rodzinnego miasta w najbardziej skondensowanej formie.

Aby tu dotrzeć wybieram dzisiaj trasę optymalną czyli z najmniejszym możliwym ruchem samochodowym. W Pobiedziskach przejeżdżamy rynek kierując się na przejazd przy dworcu kolejowym, dalej jedziemy przez skrzyżowanie prosto. Droga wiedzie przez Tuczno, Karłowice do Wierzonki i dalej w lewo do Kobylnicy. Te 22 kilometry wiodą asfaltem wśród pięknych lasów.

W Kobylnicy musimy przejechać przejazd kolejowy i po dojechaniu do Gruszczyna 300 m za nowym rondem skręcamy w prawo a po 700 m przy stadninie koni w lewo w ulicę Darniową. To w sumie leśna droga, którą dotrzemy na południowy brzeg jeziora Swarzędzkiego- tutaj trwa restauracja starych budynków na kompleks mieszkalny o pięknej lokalizacji. Ścieżka rowerowa prowadzi wzdłuż drogi 92 do Antoninka gdzie trzeba przejść tunelem na drugą stronę drogi. Dalej do świateł, na światłach jedziemy prosto przez osiedle aż do małego ronda. Tu w prawo i szukamy po lewej lekkiego podjazdu aleją leśną, która nas zaprowadzi do północno wschodniego skraju kompleksu sportowo rekreacyjnego MALTA . Dzisiaj trwa rozbiórka dużej sceny – wczoraj był koncert Late Summer Festival. Omijamy teren prac i północnym brzegiem objeżdżamy jezioro. Po drodze miniemy camping, tereny Term Maltańskich z plażą pełną parasoli z palmowymi liśćmi. Na końcu jeziora po lewej wyciąg dla narciarzy wodnych a po prawej stacja kolejki Maltanka, która wozi maluchy do nowego ZOO. Jezioro powstało przez spiętrzenie wód rzeki Cybina – jaz spiętrzający znajduje się na jego zachodnim krańcu. Dzięki znajdującym się tu grafikom można poznać historię tego miejsca jako elementu planów twierdzy Poznań. Dalej ścieżką  jedziemy wzdłuż południowego brzegu jeziora mijając kolejno Centrum Handlowe Malta, Park Hotel , stok narciarski , trybuny toru regatowego aż na jego końcu wyjeżdżamy obok barierek dla samochodów i kierujemy się do ścieżki w parku po drugiej stronie ulicy. Jadąc prosto dotrzemy do małego osiedlowego ronda na którym jedziemy w lewo do Antoninka. Mijając salon KIA (w budowie) po prawej docieramy do przejścia pod drogą krajową 92. Za tunelem ścieżka prowadzi obok fabryki VW. Za mostkiem nad Cybiną skręcamy w lewo a później w prawo w ulicę Strzelecką która wiedzie do Swarzędza. W Swarzędzu za rynkiem kierujemy się prosto na Swarzędz Jasin gdzie trzeba skręcić w lewo na Sarbinowo. Asfaltowa droga kieruje nas do Biskupic ale w Jankowie skręcamy w prawo i przez Park Krajobrazowy Promno docieramy do Pobiedzisk. Na rynku można odpocząć. Jest tu kafejka i zanim wrócę do Rakowa wypiję kawę.