Umów spotkanie już TERAZ! 502 608 519 multimebel@multimebel.pl

T38 Do Serca Puszczy P63_C83

19 sierpnia 2018 r

Imielno  – Rybitwy – Łagiewniki – Dąbrówka Kościelna – Zielonka - Tuczno – Pobiedziska - Wierzyce

73 km

Start/meta  Pobiedziska – 63 km

Start/meta Czerniejewo –   83 km

Temperatura 28 0C , słońce, wiatr W 11 km/h

Trasa na rower crossowy, MTB lub podobny

Wyjazd do Zielonki to zawsze wyzwanie, bo puszcza gęsta, ścieżki i drogi kiepsko oznaczone, sygnał GPS nie zawsze dociera pod parasol drzew. Jednak widok przepięknych jeziorek zarośniętych liliami wodnymi, ścieżki w leśnym arboretum i widok całej doliny wynagradza to wielokroć.

Tym razem aby nie było zbyt prosto trasa wiedzie nie od strony Bednar lecz od północy przez Łagiewniki i Dąbrówkę Kościelną. Po stronie Pobiedzisk na rondzie w Wierzycach skręcamy w prawo a później w lewo aby szeroką zacienioną aleją kierować się na Imielno. Przy kapliczce trzeba skręcić w prawo i po kilometrze miniemy po prawej kościół, jedziemy dalej prosto aż do Imielenka gdzie skręt w lewo i drogą w dół do stacji kolejowej Lednogóra. Teraz prosta droga do Rybitw gdzie skręt w lewo i asfaltem jedziemy do Latalic. Uwaga tu można źle skręcić - nie jedziemy na Pobiedziska lecz w prawo na Podarzewo które nie jest opisane na drogowskazie. Dalsze 7 kilometrów to częściowo droga gruntowa która prowadzi na północnym skraju lotniska Bednary. Dzisiaj skaczą spadochroniarze a ryk silników sugeruje że i Autodrom działa na pełnych obrotach. Z Turostówka do Dąbrówki Kościelnej wiedzie asfalt, nie dajcie się zwieść błędnym drogowskazom kierującym na drogi szutrowe. Kiedy zatrzymałem się ponownie przy kościele (patrz T30) Wniebowziętej Najświętszej Marii Panny nie wiedziałem, że tyle tu wiadomości o drodze św. Jakuba. Dzisiejsza trasa w części wiedzie tym szlakiem którego koniec znajduje się w Santiago de Compostela, stara pątnicza droga jest od 1986 odbudowywana w całej Europie jako Europejski Szlak Kulturowy. Za kościołem skręcamy w lewo i początkowo asfaltem a później leśnym szerokim duktem jedziemy około 3 km aby przy leśnym parkingu skręcić w lewo. Ten dukt trochę węższy niż poprzednio po 2 km zaprowadzi nas do Zielonki, małej osady z Ośrodkiem Doświadczalnym Akademii Rolniczej. Osobliwością jest tutaj arboretum. Na 83 ha zgromadzono 800 gatunków drzew i krzewów. Przy głównym wejściu do arboretum rosną dwa okazałe kasztanowce o obwodach 420 i 330 cm, uznane za pomniki przyrody, oraz dąb o obwodzie 310 cm. Kiedy już nasycicie oczy pięknem tutejszego krajobrazu od wyjścia z arboretum trzeba skręcić w lewo, jechać w piachu pod górę aż do starego domu gdzie po prawej zobaczycie drogowskaz Tuczno 5. Ta droga ma na pierwszym odcinku dwa odgałęzienia (oczywiście nieoznaczone)- jedziemy zawsze w lewo. Na wjeździe do Tuczna przy stalowej wieży funkcjonuje sympatyczna knajpka gdzie można coś zjeść i napić się po trudach podróży. Po dojechaniu do głównej szosy, przy zajezdni autobusowej skręcamy w lewo i jedziemy do Pobiedzisk i dalej prosto do Rakowa.

Wysoka temperatura, piaszczyste drogi, cięższy rower i w efekcie wracam dość mocno zmęczony – ale czy nie o to w tym chodzi.